Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego

"Tkacze Śląscy"

Początek (Chełmsko Śląskie) » Zabytki

Chełmsko Śląskie

Historia

Zabytki

Chełmsko Śląskie znane jest głównie dzięki 11 drewnianym domkom popularnie zwanym "dwunastoma apostołami". Początkowo domków tych było 12 ale jeden spłonął. "Apostołowie" pochodzą z 1707 roku. Powstawały w nich wyroby z lnu, które później sprzedawane były w podcieniach domków. Dom oznaczony numerem 15 jest obecnie siedzibą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy"

Dwunastu apostołów

O tkackich tradycjach Chełmska świadczą również budynki zwane "Siedmioma braćmi". W pochodzących z 1764 roku murowano- drewnianych budynkach wyrabiano adamaszek. Do dziś przetrwał tylko jeden "Brat". Pozostałe spłonęły w latach pięćdziesiątych.

Siedmiu braci

Kościół pw. Św. Rodziny jest jedną z nacenniejszych barokowych świątyń na Śląsku. Obiekt wzniesiony został w latach 1670-1680. Jedenaście lat później dobudowano wieżę. Następne kilkanaście lat trwały prace rzeźbiarsko- sztukatorskie. W bogato zdobionym wnętrzu na szczególną uwagę zasługuje, pochodząca z 1686 roku ambona.

kościół

Na chełmskim rynku stoi figura Świętego Jana Nepomucena. Stanęła na początku XVIII wieku przy studni. Stała się miejscem pielgrzymek okolicznej ludności.

Nepomucen

To tylko niektóre z atrakcyjnych obiektów znajdujących się w Chałmsku Śląskim i okolicach. W całej miejscowości i jej okolicach można bez trudu znaleźć wiele ciekawych i pięknych miejsc.

zdjęcia: Grzegorz Bigosiński

Stowarzyszenie

Kontakt

Władze

I Jarmark - 2002

II Jarmark- 2003

III Jarmark - 2004

Inna działalność